تبلیغات

تبلیغ باعث می‌شود Google و بسیاری از وب‌سایت‌ها و خدماتی که استفاده می‌کنید رایگان باشند. ما سخت تلاش می‌کنیم تا مطمئن شویم تبلیغات امن، خالی از توهین و تا آنجا که ممکن است مرتبط باشند. برای مثال شما تبلیغات pop-up در Google نخواهید دید و ما حساب‌های صدها ناشر و تبلیغ‌کننده‌ای را که خط‌مشی‌های ما را هر سال نقض می‌کنند مسدود می‌کنیم - از جمله تبلیغات شامل بدافزار، تبلیغات کالاهای تقلبی یا آنهاییکه سعی می‌کنند از اطلاعات شخصی شما سوءاستفاده کنند.

نحوه استفاده Google از کوکی‌ها در تبلیغات

کوکی‌ها کمک می‌کنند تا تبلیغات مؤثرتر باشند. بدون کوکی‌ها، برای تبلیغ‌کنندگان دشوار‌تر است به مخاطبین خود دسترسی پیدا کنند یا بدانند چند تبلیغی نشان داده شده و چند کلیک دریافت کرده‌اند.

بسیاری از وب‌سایت‌ها مانند سایت‌های خبری و وبلاگ‌ها، با Google شریک شده‌اند تا تبلیغات را به بازدیدکنندگان خود نشان دهند. جهت همکاری با شرکای خود، ممکن است از کوکی‌ها به چند هدف استفاده کنیم مانند جلوگیری از مشاهده تبلیغ تکراری، شناسایی و توقف کلیک کلاه‌برداری و نمایش تبلیغاتی که احتمالاً مرتبط‌تر هستند (مانند تبلیغات مبتنی بر وب‌سایت‌هایی که بازدید کرده‌اید).

سابقه‌ای را از آگهی‌هایی که ارائه می‌دهیم در گزارشاتمان ذخیره می‌کنیم. این گزارش‌های سرور معمولاً شامل درخواست وب، آدرس IP، نوع مرورگر، زبان مرورگر، تاریخ و زمان درخواست شما و یک یا چند کوکی که احتمالاً مرورگر شما را به طور اختصاصی مشخص می‌کند، می‌شوند. ما این اطلاعات را به چند دلیل ذخیره می‌کنیم، که مهم‌ترین آنها، بهبود سرویس‌ها و حفظ امنیت سیستم‌هایمان می‌باشند. این داده‌های گزارش را با حذف جزئی از آدرس IP (بعد از ۹ ماه) و اطلاعات کوکی (بعد از ۱۸ ماه) گمنام می‌کنیم.

کوکی‌های تبلیغاتی ما

برای کمک به شرکای خود جهت مدیریت تبلیغات و وب‌سایت‌های خود، محصولات زیادی را ارائه کرده‌ایم، از جمله AdSense، AdWords، Google Analytics و تعدادی از خدمات دارای مارک DoubleClick. وقتی از صفحه‌ای استفاده می‌کنید که از یکی از این محصولات استفاده می‌کند، یا در یکی از سایت‌های Google یا سایت یکی از شرکای ما، کوکی‌های مختلفی ممکن است به مرورگر شما ارسال شوند.

اینها ممکن است از چند دامنه مختلف تنظیم شوند از جمله google.com‏، doubleclick.net‏، invitemedia.com‏، admeld.com‏، googlesyndication.com،‏ یا googleadservices.com. برخی از محصولات تبلیغی به شرکای ما امکان می‌دهند خدمات دیگری را همراه با خدمات ما استفاده کنند (مانند اندازه‌گیری تبلیغ و خدمات گزارشی) و این خدمات ممکن است کوکی‌های خود را به مرورگر شما ارسال کنند. این کوکی‌ها از دامنه‌های خود تنظیم خواهند شد.

جزئیات بیشتر درباره انواع کوکی استفاده شده توسط Google و شرکای ما و نحوه استفاده ما از آنها را ببینید.

نحوه کنترل کوکی‌های تبلیغاتی

می‌توانید برای مدیریت تبلیغات Google که مشاهده می‌کنید، از تنظیمات تبلیغات استفاده کنید واز آگهی‌های مبتنی بر علاقه انصراف دهید. حتی اگر از آگهی‌های مبتنی بر علاقه انصراف دهید، ممکن است همچنان آگهی‌های مبتنی بر علاقه را بر اساس عواملی چون مکان کلی‌تان که از آدرس IP شما استخراج می‌شود، نوع مرورگرتان و جستجوهای اخیر و گذشته مرتبط با جستجوی کنونی‌تان، مشاهده کنید.

همچنین می‌توانید از طریق ابزار انتخابی مصرف‌کننده که تحت برنامه‌های خودتنظیمی در بسیاری از کشورها ساخته شده‌اند (مانند صفحه انتخاب‌‌های aboutads.info مخصوص ایالات متحده یا Your Online Choices مخصوص اتحادیه اروپا) کو‌کی‌های بسیاری از شرکت‌ها را که برای تبلیغات آنلاین استفاده می‌شوند مدیریت کنید.

در نهایت، شما می‌توانید کوکی‌ها را در مرورگر وب خود مدیریت کنید.

فن‌آوری‌های دیگر مورد استفاده در تبلیغات

سیستم‌های تبلیغاتی Google ممکن است از فناوری‌های دیگری مانند Flash و HTML5 برای عملکردهایی نظیر نمایش قالب‌های تعاملی تبلیغات استفاده کنند. ‫به عنوان مثال، ممکن است از آدرس IP برای شناسایی موقعیت مکانی تقریبی شما استفاده کنیم. همچنین ممکن است تبلیغات را برمبنای اطلاعات رایانه یا دستگاه شما، از قبیل مدل دستگاه، نوع مرورگر یا حسگرهای دستگاه شما نظیر شتاب‌سنج، انتخاب کنیم.

مکان

ممکن است محصولات آگهی Google اطلاعاتی درباره مکان شما از منابع مختلف دریافت یا استنباط کنند. برای مثال، ممکن است از آدرس IP برای شناسایی مکان کلی شما استفاده کنیم؛ ممکن است مکان دقیق را از دستگاه همراهتان دریافت کنیم؛ ممکن است از عبارت‌های جستجویتان به مکان شما پی ببریم و ممکن است وب‌سایت‌ها یا برنامه‌هایی که استفاده می‌کنید اطلاعاتی درباره مکان شما به ما ارسال کنند. Google برای استنباط اطلاعات جمعیت‌شناختی، بهبود ارتباط آگهی‌هایی که می‌بینید، ارزیابی عملکرد آگهی و گزارش آمار جمع‌‌آوری‌شده به تبلیغ‌کنندگان، از اطلاعات مکان در محصولات آگهی‌هایش استفاده می‌کند.

شناسه‌های تبلیغات در دستگاه‌های همراه

برای نمایش آگهی‌ها در خدماتی که شاید فاقد فناوری کوکی باشند (برای مثال در برنامه‌های دستگاه همراه)، ممکن است از فناوری‌هایی استفاده کنیم که عملکردهایی مشابه کوکی‌ها دارند. گاهی Google برای هماهنگ کردن آگهی‌های موجود در تمامی برنامه‌ها و مرورگر دستگاه همراهتان، شناسه مورد استفاده برای تبلیغات در برنامه‌های دستگاه همراه را به یک کوکی تبلیغاتی در همان دستگاه پیوند می‌دهد. برای مثال، وقتی در برنامه‌ای یک آگهی می‌بینید که صفحه وبی را در مرورگر دستگاه همراهتان راه‌اندازی می‌کند، این مورد می‌تواند اتفاق بیافتد. این موضوع همچنین به ما کمک می‌کند گزارش‌هایی را که در مورد اثر‌بخشی کمپین‌های تبلیغ‌کننده‌هایمان به آن‌ها ارائه می‌دهیم بهبود ببخشیم.

برای انصراف از دریافت تبلیغات مبتنی بر علاقه در دستگاه همراهتان، دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید.

Android

تنظیمات Google را (بسته به نوع دستگاهتان) در یکی از این مکان‌ها پیدا کنید:

آگهی‌ها را لمس کنید.

«انصراف از آگهی‌های مبتنی بر علاقه» را روشن کنید.

iOS

دستگاه‌های دارای iOS نسخه ۶ و بالاتر از شناسه تبلیغاتی Apple استفاده می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب‌هایتان برای استفاده از این شناسه، به منوی «Settings» (تنظیمات) در دستگاهتان بروید.

چه معیاری تبلیغات Google را که می‌بینم، تعیین می‌کند؟

تصمیم‌های زیادی گرفته می‌شود تا تعیین کند کدام تبلیغ را ببینید.

گاهی‌اوقات آگهی‌ای که می‌بینید بر اساس مکان فعلی یا گذشته شما است. نشانی IP شما معمولاً اشاره خوبی به مکان تقریبی شما دارد. بنابراین، شاید در صفحه اصلی YouTube.com آگهی‌ای ببینید که فیلمی را که در شرف اکران در کشور شما است تبلیغ می‌کند و یا شاید نتیجه جستجوی کلمه «پیتزا»، پیتزافروشی‌های شهر شما باشد.

گاهی تبلیغی که می‌بینید بر اساس متن صفحه است. اگر به صفحه‌ای که حاوی نکات باغبانی است بروید، ممکن است تبلیغات مربوط به تجهیزات باغبانی را مشاهده کنید.

شاید گاهی‌اوقات آگهی‌ای در وب ببینید که بر اساس فعالیت برنامه شما باشد یا آگهی درون‌برنامه‌ای ببینید که بر اساس فعالیت وب شما باشد یا اگر قبلاً در دستگاه دیگری به سیستم حساب Google خود وارد شده باشید، شاید آگهی‌ای ببینید که بر اساس فعالیت شما در دستگاه دیگر باشد.

گاهی تبلیغی که در صفحه می‌بینید توسط Google نمایش داده می‌شود اما شرکت دیگری آن را انتخاب کرده است. مثلاً ممکن است در وب‌سایت روزنامه‌ای ثبت‌نام کرده باشید. از روی اطلاعاتی که به روزنامه داده‌اید، تصمیماتی درباره نوع تبلیغاتی می‌گیرد که به شما نشان می‌دهد، و این روزنامه می‌تواند از محصولات نمایش تبلیغ Google استفاده کند تا آن تبلیغات را ارائه دهد.

همچنین ممکن است بر اساس اطلاعاتی (مانند نشانی رایانامه‌تان) که در اختیار تبلیغ‌‌کننده قرار داده‌اید و تبلیغ‌کننده آن را با Google به اشتراک گذاشته است، در محصولات و خدمات Google از جمله «جستجو»، Gmail و YouTube آگهی‌هایی ببینید.

چرا تبلیغاتی را از سوی Google می‌بینم که مربوط به محصولاتی است که مشاهده کرده‌ام؟

ممکن است تبلیغاتی را برای محصولاتی ببینید که قبلاً از طریق آنچه به عنوان بازاریابی مجدد شناخته می‌شود، مشاهده کردید. مثلاً در نظر بگیرید از وب‌سایتی بازدید می‌کنید که چوب گلف می‌فروشد، اما آن چوب را در بازدید اولتان نمی‌خرید. ممکن است مالک وب‌سایت بخواهد شما را تشویق کند تا برگردید و خریدتان را کامل انجام دهید. Google سرویس‌هایی را پیشنهاد می‌کند که به گردانندگان وب‌سایت امکان می‌دهد تبلیغات خودشان را برای افرادی هدف‌یابی کنند که از صفحات آنها بازدید کرده‌اند.

برای این کار، وقتی از سایت گلف دیدن می‌کنید، Google یا کوکی‌ای را که می‌خواند که از قبل در مرورگرتان وجود دارد یا کوکی‌ای در مرورگرتان قرار می‌دهد (با فرض اینکه مرورگرتان به این کار اجازه می‌دهد).

وقتی سایت دیگری را می‌بینید که با Google کار می‌کند، که ممکن است ربطی به گلف نداشته باشد، ممکن است تبلیغی را مربوط به آن چوب گلف ببینید. دلیل آن این است که مرورگرتان همان کوکی را به Google ارسال می‌کند. در نتیجه ممکن است ما از آن کوکی استفاده کنیم تا تبلیغی را به شما نشان دهیم که شما را تشویق کند آن چوب گلف را بخرید.

همچنین ممکن است بازدید شما از سایت مربوط به گلف توسط Google برای نمایش آگهی‌های سفارشی شده وقتی در آینده برای کلوپ‌های گلف در Google جستجو می‌کنید، استفاده شود.

در بازاریابی مجدد محدودیت‌هایی داریم. مثلاً اجازه نمی‌دهیم تبلیغ‌کنندگان بر اساس اطلاعات حساس، مانند اطلاعات مربوط به سلامتی و بهداشت و عقاید مذهبی، بازاریابی مجدد را انجام دهند.

درباره تبلیغات Google‏ بیشتر بدانید.