Късните слани се образуват в тихи и ясни дни, когато времето вече е започнало да се стопля.

Сланата, сама по себе си, не е опасна.

Всъщност вредата идва от понижението на температурата под 0 градуса, което води до замръзване на водата в растенията и тяхното увреждане.

Щетите от замръзването могат да имат ефект върху цялото растение или да засягат отделни части от растителната тъкан. Това води до намаляване на добива, както и до качеството на продукцията.

Какви мерки се предприемат:

За справянето с негативните ефекти от сланите, дръвчетата могат да се напръскат със стоп фрийз.

Това е продукт с висока хранителна стойност за всички видове култури и също така много полезен за възстановяване на растението от всякакъв вид стрес, причинен от ниски температури, болести и други неблагоприятни фактори.

Овощарската вар също предпазва

Целите дръветата се варосват

За опазване на дръвчетата, лозите и другите трайни насаждения от зимни измръзвания и късни пролетни слани, може да се използва овощарска вар. Това е стара градинарска практиката, но при новата технология варта е обработена по-фино и се внася по-лесно.

Препоръчва се дърветата да се варосат цялостно, т.е. стъбло, скелетни клони, плодни клонки, цялата корона.

Такова "обличане" на дървото в един вид термо кожух удължава срока на дълбок покой с 10-20 дни и предпазва овощни видове, лозя и ягодоплодни от измръзване, дори ако повратните студове и сланите са със стойности до минус 10 градуса.

Тази технология може да забави началото на вегетацията с до 24 дни в зависимост от дозата и времето на приложение, но без да забавя времето на прибиране на реколтата.

Освен това използването на овощарската вар по време на вегетацията предпазва овощните дървета от редица гъбни и бактериални болести, като и рнякои насекоми.

Може да се прилага както като воден разтвор, така и с прашене.