از شبکه‌های ایمن استفاده کنید

هنگامی که از طریق شبکه‌ای که نمی‌شناسید یا به آن اعتماد ندارید (مانند استفاده از Wi-Fi رایگان در کافه محل خود) آنلاین می‌شوید، بهتر است بیشتر احتیاط کنید. ارائه‌‌‌دهنده خدمات می‌تواند بر همه ترافیک موجود در شبکه خود نظارت کند که شامل اطلاعات شخصی شما نیز می‌شود.

با این حال، اگر از سرویسی استفاده می‌کنید که ارتباط شما با سرویس وب را رمزگذاری می‌کند، کار افرادی که فعالیت شما را جاسوسی می‌کنند بسیار سخت‌تر خواهد شد. به طور پیش‌فرض، ما ارتباط Gmail را در مسیر بین رایانه شما و Google رمزگذاری می‌کنیم؛ این کار از فعالیت Google شما در برابر جاسوسی توسط دیگران محافظت می‌کند. ما همچنین این نوع محافظت را که با نام رمزگذاری SSL تمام‌جلسه شناخته می‌شود، در زمان ورود شما به Google Drive و بسیاری خدمات دیگر به صورت پیش‌فرض اعمال می‌کنیم.

هنگام گشت و گذار در وب به دنبال نشانه‌هایی در مورد نوع ارتباط خود با آن وب‌سایت بگردید.

ابتدا نوار آدرس مرورگر خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که نشانی اینترنتی واقعی به نظر می‌رسد. همچنین باید بررسی کنید که آدرس وب با ‎https://‎ آغاز شود؛ این موضوع بیانگر آن است که ارتباط شما با آن وب‌سایت رمزگذاری شده است و در برابر جاسوسی یا جعل مقاومت بیشتری دارد. برخی مرورگرها یک نماد قفل نیز در نوار آدرس در کنار ‎https://‎ نمایش می‌دهند تا بهتر بیان کنند که ارتباط شما رمزگذاری شده و ایمن هستید.

هنگامی که از طریق یک شبکه Wi-Fi عمومی به اینترنت وصل می‌شوید، در صورتی که اتصال شما رمزگذاری نشده باشد هرکسی در آن منطقه می‌تواند بر اطلاعاتی که بین رایانه شما و نقطه دسترسی Wi-Fi رد و بدل می‌شود نظارت کند. در شبکه‌های عمومی از انجام کارهای مهمی مانند بانکداری یا خرید خودداری کنید.

اگر از Wi-Fi در منزل استفاده می‌کنید، باید حتماً از یک گذرواژه برای ایمن کردن روتر خود استفاده کنید. فقط کافی است دستورالعمل‌های ارائه شده توسط ارائه‌دهنده خدمات اینترنت یا سازنده روتر خود را برای تنظیم گذرواژه برای روتر دنبال کنید، و از گذرواژه پیش‌فرض روتر که ممکن است مجرمان از آن اطلاع داشته باشند استفاده نکنید. اگر مجرمان بتوانند به روتر شما دسترسی یابند، می‌توانند تنظیمات شما را تغییر دهند و در مورد فعالیت آنلاین شما جاسوسی کنند.

در آخر، همچنین باید مطمئن شوید که شبکه Wi-Fi خانگی خود را طوری ایمن کرده‌اید تا افراد دیگر نتوانند از آن به عنوان یک لایه امنیتی اضافی استفاده کنند. این یعنی باید برای محافظت از شبکه Wi-Fi خود یک گذرواژه تنظیم کنید، و مانند گذرواژه‌های دیگری که انتخاب می‌کنید، این گذرواژه هم باید طولانی و ترکیبی از اعداد، حروف و نشانه‌ها باشد تا دیگران به آسانی نتوانند گذرواژه شما را حدس بزنند. برای محافظت پیشرفته‌تر باید هنگام پیکربندی شبکه خود گزینه WPA2 را انتخاب کنید.