Reklamveren kılavuzu: Üçüncü taraflarla birlikte çalışma

Google'ın çevrimiçi reklamcılığına giriş

Google ile reklam yayınlamak, yeni müşterilere tam da sizin sunduklarınızla aynı türde ürün veya hizmetler aradıkları anda ulaşmanızı sağlar. Yürüttüğünüz kampanyanın türüne bağlı olarak tıklamalar, gösterimler veya dönüşümler için ücretlendirilmeyi seçebilirsiniz.

Reklamlarınız yayınlanmaya başladıktan sonra performans verileri sağlarız. Bu sayede, sizin adınıza çalışan üçüncü taraf iş ortağı nelerin işe yaradığını ve yaramadığını görebilir. Google'ın AdWords ve AdWords Express reklamcılık ürünleri son derece güvenilir olup, reklam yatırımınızın getirisinin ne olduğunu tam olarak anlamanıza ve üçüncü taraf iş ortağınızın olası en iyi getiriyi elde etmeniz için optimize edici ayarlar yapmasına olanak tanır. AdWords ve AdWords Express arasındaki farkların bir özeti için bkz.: support.google.com/adwords/express/answer/1689628

Google Arama Ağı'nın yanı sıra, Google'ın iş ortağı sitelerinden oluşan ağında da ("Google Reklamları" mesajını görmüş olabileceğiniz yerler) reklam yayınlayabilirsiniz. YouTube da bu sitelerden biridir. Bu ağda, resim reklam ve video reklam gibi diğer reklam biçimlerinden de yararlanabilirsiniz.

Google ve üçüncü taraf iş ortakları

Google reklamlarının işletmenizin başarılı olmasına yardım edebileceğine inanıyoruz. Ancak, başarılı bir hesap oluşturmak ve bu hesapla sürekli ilgilenmek için yeterli zamanınız veya kaynağınız olmayabilir. Veya bir uzmandan optimizasyon konusunda yardım almak istiyor olabilirsiniz.

Üçüncü taraf iş ortaklarımız bu noktada devreye girer. Büyük reklam ajansları ve altın sayfa rehberi yayıncılarından, tek kişilik web danışmanlarına kadar birçok farklı türde üçüncü taraf mevcuttur. Üçüncü taraf iş ortağı seçmenize yardımcı olmak için İş Ortağı Programlarımızı geliştirdik. İş Ortağı Programlarımızdan birinin şartlarını karşılamış olan katılımcı üçüncü taraflar, ilgili programın rozetini web sitelerinde gösterebilir. En sık karşılaşacağınız iki rozet büyük olasılıkla Google Partner (Google İş Ortağı) ve Premier SMB Partners (Premier KOBİ İş Ortakları) rozetleridir.

Bir şirketin İş Ortağı Programlarımız kapsamında sertifika sahibi olup olmadığını doğrulamak için web sitesindeki rozeti tıklayın. Şirket sertifika sahibiyse, şirketin Google'daki profil sayfasına yönlendirilirsiniz.

Üçüncü taraf iş ortaklarıyla nasıl çalışılır?

Üçüncü taraf iş ortakları, size ve işletmenize önemli ölçüde zaman ve enerji tasarrufu sağlayabilir. En iyi sonuçları elde etmek için, reklam kampanyalarınızla ilgili bilgi sahibi olmanızı, karar alma sürecine katılmanızı, kampanyaların işleyiş hızına ayak uydurmanızı ve işin zaman alan kısmını iş ortağınıza bırakmanızı öneririz.

Üçüncü taraf iş ortakları, genellikle reklam maliyetlerinize ek olarak bir ücret alır. Sizin için kampanyalarınızı yönetmek, size raporlar sunmak, sorularınızı yanıtlamak ya da kampanyalarınızı optimize etmek gibi değerli hizmetler sunduklarını unutmayın. Üçüncü taraf iş ortağı masrafları dahil olmak üzere reklamlarınızın toplam maliyetini anlamanızın önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu tutarı, yatırım getirinizi (YG) belirlemek için kullanabilirsiniz.

Aşağıda, bilinçli bir müşteri olmanıza yardımcı olacak beş ipucu verilmiştir:

 1. Seçici olun. Birlikte çalışmak için üçüncü taraf bir iş ortağı seçerken, Google İş Ortağı veya Premier KOBİ İş Ortağı rozeti bulunan şirketleri arayın. Bir şirketin gerçekten Google İş Ortağı ya da Premier KOBİ İş Ortağı olduğunu doğrulamak için Google İş Ortağı Arama'yı kullanabilir veya bölgeniz için Premier KOBİ İş Ortakları web sitesini inceleyebilirsiniz. Seçiminizi yaparken, söz konusu iş ortağı ile yapacağınız sözleşmenin süresinin belirlenmiş ve sizin açınızdan uygun olmasına dikkat edin. Sizin için doğru üçüncü taraf iş ortağını seçmenize yardımcı olacak başka ölçütler de vardır:
  • Bu üçüncü taraf iş ortağı sizin faaliyet alanınızdaki işletmelerle daha önce çalışmış mı?
  • Sizinkine benzer bütçe veya hedef kitlelere sahip işletmelerle çalışmış mı?
  • İşletmenizi büyütmek için Google reklamlarına ek olarak başka hangi hizmetleri sunabilirler?
 2. Bir iş ortağı seçin. Hangisinin en iyi sonuçları getireceğini görmek için bütçenizi birden fazla üçüncü taraf arasında bölme fikrini cazip bulabilirsiniz. Bu yöntemi uygulayabilirsiniz ancak üçüncü tarafları teker teker test etmenizi öneririz. Google bir arama sonuçları sayfasında bir işletmeye ait birden fazla reklam göstermediği için, aynı anda birden fazla üçüncü taraf iş ortağını test etmeniz zor olabilir.
 3. Kendinizi eğitin. Reklamcılığı ileri düzeyde anlamak zaman alabilir. Ancak Google reklamlarının temellerini öğrenmek fazla zaman almaz. Aşağıdaki "Reklamcılıkla ilgili temel bilgiler" bölümünü inceleyin. Daha fazla bilgi edinmek için, adwords.google.com/support/aw adresindeki AdWords Yardım Merkezi'ni veya support.google.com/adwords/express/ adresindeki AdWords Express Yardım Merkezi'ni ziyaret edebilirsiniz. Bu programları anlamak, üçüncü taraf iş ortağınız hakkında daha doğru kararlar vermenize yardımcı olur.
 4. Deneyime güvenin. Yüzlerce Google reklamcılık hesabını yönetmiş bir şirketin Google reklamcılık ürünleri ile ilgili uzmanlık geliştirmiş olma olasılığı daha yüksektir. Size belirli sektörlerin çevrimiçi reklam maliyetlerinin şimdiye kadar hep daha yüksek olduğunu veya belirli anahtar kelimelerin işiniz açısından yararlı olmayacağını söylerlerse, büyük olasılıkla deneyimlerine dayanarak konuşuyorlardır.
 5. Performansınızı değerlendirin. Marka bilinci oluşturmaya odaklanmıyorsanız, reklamlarınız ile ilgili en önemli konu yatırım getirisidir (diğer bir deyişle, reklamlarınızın size kazandırdığı yeni müşteri sayısı). Bu nedenle, ne kadar yatırım yaptığınızı ve bu yatırımın size sağladığı sonuçları ölçmeye her ay biraz zaman ayırın.

Dikkat etmeniz gerekenler

Google reklamları deneyiminizin sorunsuz olmasının sizin için önemli olduğuna inanıyoruz. Deneyimleriniz olumlu değilse lütfen bize bildirin. Herhangi bir sorunu gidermek için, bize ulaşmadan önce mutlaka üçüncü taraf iş ortağınızla bir çalışma yapın.

Birçok üçüncü taraf iş ortağı, beraber çalıştıkları reklamverenlerin menfaatlerini koruyarak güvenimizi kazanmıştır. Ancak bazı üçüncü taraflar bunu yapmaz. Aşağıdaki gibi davranışlara karşı dikkatli olmanızı ve bize bildirmenizi öneririz:

Bir üçüncü parti politikası ihlalini bildirin

Üçüncü bir tarafın bu politikayı ihlal ettiğini mi düşünüyorsunuz? Bizimle iletişime geçin: Bir üçüncü taraf politikası ihlalini bildirin.

Bize bir üçüncü taraf ile ilgili olarak başvurduğunuzda, kişisel olarak cevap veremesek de yorumlarınızı araştırır ve gerekli işlemleri yaparız.

Reklamcılıkla ilgili temel bilgiler

Google reklam hesabınız ile ilgili sorularınız varsa veya yardıma ihtiyaç duyuyorsanız, lütfen adwords.google.com/support/aw/ adresindeki AdWords Yardım Merkezi'ni veya support.google.com/adwords/express/ adresindeki AdWords Express Yardım Merkezi'ni ziyaret edin.