Yeni arama özelliklerini, ipuçlarını ve püf noktalarını öğrenin

Burada, arama ustası olmanıza yardımcı olacak en yeni Google arama özelliklerini, ipuçlarını ve püf noktalarını bulabilirsiniz. Çok daha ileri düzeyde ilginiz varsa bir arama öyküsü izleyin veya oyun alanımızdan üzerinde çalıştığımız diğer eğlenceli projelere göz atın.

Yenilikler

En son çıkan özellikleri inceleyerek Google Arama teknolojisindeki yenilikleri öğrenin.

Uçuş Arama

14 03 2012

Sadece farenizle yapacağınız birkaç tıklama ile hava yollarıyla seyahat seçeneklerini keşfedin ve seyahatinizi planlayın. Artık Uçuş Arama'yı kullanarak ABD'den uluslararası pek çok noktaya yapılan uçuşları bulup rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinin.

İlgili arama önizlemeleri

23 02 2012

İlgili arama önizlemelerini kullanarak, aradığınız mükemmel resmi bulun veya bir konuyu resimlerle keşfedin. Hepsini görsel arama sonuçlarınızın üst kısmında bulacaksınız.

Daha fazla bilgi edinin.

Kişisel sonuçlar

10 01 2012

Hepimiz, tanıdığımız kişilerle etkileşim kurmak isteriz ve onların tavsiyelerine güveniriz. Kişisel sonuçlar sayesinde, Web'den gelen sonuçların yanı sıra arkadaşlarınızın sağladığı ilgili ipuçlarını, fotoğrafları ve yayınları da görürsünüz.

Daha fazla bilgi edinin.

Google Arama'nın Evrimi

1997'deki kuruluşumuzdan bu yana Arama alanındaki yenilikleri, özellikleri ve kilometre taşlarını keşfederek Google hakkında bilgi edinin.

 • Google Arama başlatıldı

  04 09 1997

  Stanford bilgisayar bilimleri yüksek lisans öğrencileri olan ve bir önceki yıl Stanford sunucularında barındırılan BackRub adlı bir arama motoru üzerinde birlikte çalışan Larry ve Sergey, arama motorlarının adını değiştirmeye karar verdi. İkili, biraz beyin fırtınası yaptıktan sonra Google adını seçti; bu kelime, matematikte 10 üzeri 100 rakamını tanımlamakta kullanılan “gugol” (googol) teriminin basitleştirilmiş haliydi.

 • İlk Doodle

  30 08 1998

  Larry ile Sergey'in Nevada'daki Burning Man festivaline gitmeden önce simgesel Burning Man'i Google logosuna eklemesiyle ana sayfa doodle'ları geleneği doğdu.

 • Diller

  09 05 2000

  Dünyanın bilgisini düzenleme misyonumuzdan hareketle Google.com'da 10 dili daha devreye soktuk: Fransızca, Almanca, İtalyanca, İsveççe, Fince, İspanyolca, Portekizce, Felemenkçe, Norveççe ve Danca.

 • Arama Dizini

  26 06 2000

  Google dünyanın en büyük Web arama dizini haline gelerek yeni bir bin yıla, yüzyıla, on yıla ve Web arama çağına liderlik ediyor.

 • Diller

  12 09 2000

  Google Çince, Japonca ve Korece arama yapılmasına olanak tanıyarak desteklenen toplam dil sayısını 15'e çıkardı. Ancak (hâlâ!) uzaylı Klingon dili desteklenmiyor.

 • Google Araç Çubuğu

  11 12 2000

  Tarayıcı eklentisi Google Araç Çubuğu sayesinde, ana sayfamıza gitmeden Google aramaları yapılabilir. Diğer bir deyişle, artık sadece Google Araç Çubuğu'muzu indirip tarayıcınızda ekleyerek Google.com'u ziyaret etmeden Web'de Google'ı kullanabilirsiniz.

 • Diller

  27 03 2001

  Google arayüzünü dünyada konuşulan sayısız dile teker teker çevirme sürecimizin yavaş olduğunu mu düşünüyorsunuz? Google, kullanıcıların işlemi hızlandırmasını sağlayacak bir çeviri konsolunu hizmete sundu. Artık Google çalışanları sayfalarımızın bir kısmını veya tamamını gönüllü olarak 100'den fazla farklı dil arasından istedikleri dile çevirebilirler. Gönüllüler halihazırda Google'ı Katalanca, Afrikaanca, Rusça ve Çekçe'ye çevirmiş durumdalar ve bunlara her hafta yeni diller ekleniyor. Bugün itibarıyla, Google.com 26 dilde kullanılabilmektedir.

 • Google Görsel Arama

  28 07 2001

  Bir resim bin kelimeye bedeldir; ya bir milyon resim? Daha kesin konuşmak gerekirse 250 milyon resim? Google Görsel Arama (beta sürümü) hizmete girdi ve Web'de resim aramanın en kapsamlı yolu oldu.. Üstelik Google'ın diğer Web arama hizmetlerini kullanmak kadar kolay.

 • Arama Dizini

  11 12 2001

  Google Web dizininin boyutu 3 milyar Web dokümanına ulaştı ve bu sayı o zaman için çok büyüktü..

 • Milyarlarca Google arama sorgusunu bir araya getirmeye dayalı 2001 ruhunu yakaladık. Her gün 150 milyondan fazla sorguyu dosyalayarak en popüler 10 sorguyu sunduk.

  1. nostradamus
  2. cnn
  3. world trade center
  4. harry potter
  5. anthrax
  6. Windows XP
  7. usama bin ladin
  8. audiogalaxy
  9. taliban
  10. loft story
 • Google Haberler

  23 09 2002

  Ekstra! Ekstra! Tüm dünyadaki yaklaşık 4000 haber kaynağından toplanan flaş haberlerle Google Haberler hizmete girdi. Her ziyaret ettiğinizde haberleri kolayca izleyebilmeniz için haberler otomatik olarak kategorilere ayrılıyor ve konu başlıkları gün içinde güncelleniyor.

 • Yıl Sonu Zeitgeist'ımızla 2002 ruhunu yakaladık ve geçtiğimiz yıl tüm dünyadaki Google kullanıcıları tarafından yapılan 55 milyondan fazla aramayı temel alarak yılın belli başlı olaylarına ve en popüler trendlerine ilişkin benzersiz bir perspektif sunduk. İşte yılın en popüler 10 sorgusu:

  1. örümcek adam
  2. shakira
  3. kış olimpiyatları
  4. dünya kupası
  5. avril lavigne
  6. yıldız savaşları
  7. eminem
  8. american idol
  9. morrowind
  10. warcraft 3
 • Froogle

  12 12 2002

  Google'ın çevrimiçi alışveriş dünyasına ilişkin tarafsız sonuçlarını içeren ürün arama hizmetimiz Froogle'ı (artık Google Product Search adıyla bilinmektedir) kullanıma sunduk. Froogle, kullanıcılarının aradıkları şeyleri kolayca bulmalarına yardımcı olmak için milyonlarca ilgili Web sitesini tarar ve aradıkları belirli ürünleri sağlayan siteleri vurgular. Daha ilk başta Google'ın arama sonuçlarını satmamasına karar vermiştik, böylece kullanıcılar her zaman sonuçlarının satın alınıp ücreti ödenmiş sonuçlar değil, aradıkları şeyle ilgili sonuçlar olduğundan emin olabileceklerdi.

 • Geçtiğimiz yılki 55 milyar aramadan sonra, yılın belli başlı olaylarına ve popüler trendlerine ilişkin benzersiz bir perspektif sağlayan 2003 Yıl Sonu Zeitgeist'ını yayınladık. İşte yılın en popüler 10 sorgusu:

  1. britney spears
  2. harry potter
  3. matrix
  4. shakira
  5. david beckham
  6. 50 cent
  7. ırak
  8. yüzüklerin efendisi
  9. kobe bryant
  10. fransa turu
 • Arama Dizini

  17 02 2004

  Arama dizinimiz, 4,28 milyar Web sayfası ve 880 milyon görsel dahil toplam 6 milyar öğeyle yeni bir kilometre taşına ulaştı.

 • Gmail

  01 04 2004

  8 milyar bit bilgi (500.000 sayfa e-posta eşdeğeri) depolama kapasiteli (kullanıcı başına), ücretsiz, arama tabanlı bir Web posta hizmeti olan Gmail'in önizleme sürümünü test ettik. Gmail hizmetinin başlangıcı, mevcut e-posta hizmetlerinin kalitesinin zayıf olduğuna dair bir Google kullanıcısının şikayeti ile olmuştur.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Mobil cihazlar için SMS Arama

  07 10 2004

  OMG—Yakınlardaki bir restoranın yerini, aradığınız bir kelimenin tanımını, bir ürünün fiyatını veya bir bölge ya da alan kodunu kolayca bulmanızı sağlayacak Google SMS (kısa mesaj hizmeti) başladı. Google SMS'i kullanarak bir restoranda vereceğiniz bahşişi de hesaplayabilirsiniz. Telefonunuzda kısa mesaj kullanılabiliyorsa, sorgunuzu ABD'de kullanılan 5 basamaklı kısa koda gönderebilirsiniz: 46645 (çoğu telefonda GOOGL). Sorgunuzun sonuçları bağlantı olarak değil, kısa mesaj olarak gönderilir.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Google Akademik

  08 10 2004

  Google Akademik'in beta sürümü akademisyenlerin hakemli dokümanlar, tezler, kitaplar, önbasımlar, özetler ve teknik raporlar gibi akademik literatürde tamamı ücretsiz olarak arama yapmalarına olanak vermekteydi. Biz de Google'da akademik araştırmalardan çok yararlandık. Bu, araştırma topluluğuna katkıda bulunmamızın yollarından biridir. Google Akademik'in zirveye varmada hepimize yardımcı olacağını umarız.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Google Desktop Araması

  14 10 2004

  Google Desktop Araması Google arama teknolojisini veri alanında nihai noktaya taşıdı: Karmakarışık hale gelmiş sabit sürücünüz. Bu küçük (700k) uygulama, sabit sürücünüzdeki Office dosyaları, e-posta, anında mesajlaşma sohbetleri, PDF'ler, müzik, resim, video vb. her tür dosyayı bulmanıza yardımcı olmak için tasarlandı.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Arama Dizini

  10 11 2004

  Web sayfaları dizinimizin 8 milyara ulaştığını duyurduk. O an için gerçekten büyük bir sayı gibi görünüyordu.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Google Kitap Arama

  14 12 2004

  Dünya kadar kitap, Google Print Programı (daha sonra adı Google Kitap Arama olarak değiştirildi) sayesinde sonsuza kadar korumaya alındı. Bugün, Harvard, Stanford, Michigan, Oxford üniversitelerinin kütüphaneleri ve New York Halk Kütüphanesiyle dijital arama ortaklığı yaptığımızı duyurduk. Hedefimiz: Dünyadaki kitapları yeni kuşaklar için daha kolay keşfedilebilir hale getirmek. Kütüphaneler ve yayıncılarla işbirliği yaparak, yıllardır okunmayan eşsiz ciltleri ve baskısı tükenmiş binlerce kitabı içeren milyonlarca kitaba erişim sağladık.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Tüm dünyadan Google kullanıcıları tarafından yapılan milyarlarca aramayı temel alarak hazırlanan 2004 Yıl Sonu Zeitgeist'ı yılın belli başlı olayları ve trendlerine ilişkin benzersiz bir perspektif sundu. İşte yılın en popüler 10 sorgusu:

  1. britney spears
  2. paris hilton
  3. christina aguilera
  4. pamela anderson
  5. sohbet
  6. oyunlar
  7. carmen electra
  8. orlando bloom
  9. harry potter
  10. mp3
 • Google Video

  25 01 2005

  En son TV programlarının transkriptlerini içeren bir dizinde arama yapabilmenizi sağlayan Google Video'yu başlattık. O sırada sadece erken aşamadaki bir beta sürümüydü: Yalnızca arama terimlerinizle eşleşen şovlardaki resimleri ve metin snippet'lerini görebilir ve 2004 Aralık ayından itibaren birkaç kanaldaki şovları arayabilirdiniz. Ancak Google Video'yu sonraki aylarda daha da geliştireceğiz; TV dünyasında dedikleri gibi: Bizden ayrılmayın.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Görsel Arama Dizini

  07 02 2005

  Bugün büyük bir kilometre taşı, Google Görsel Arama dizininde 1,2 milyar resme ulaşıldı ve elbette bunların tüm kedi resmi değildi.

  Daha fazla bilgi edinin

 • iGoogle

  19 05 2005

  Google Labs, Google ana sayfasına haber manşetleri, hava durumu ve diğer özellikleri ekleyerek İnternet'i az çok kendi istediğiniz gibi şekillendirmenize olanak veren kişiselleştirilmiş ana sayfamızı (artık iGoogle olarak adlandırılıyor) kullanıma sundu. Ayrıca fareyle bir kez tıklayarak "klasik" Google görünümüne geri dönülebiliyor.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Google Çeviri

  22 08 2005

  Pardon, ne dediniz? Google Çeviri, ABD hükümetinin 2005 bilgisayar çevirisi alanındaki değerlendirmesinde iyi bir puan aldı. Bu programla ilgili olarak ilerleyen tarihlerde de görüleceği gibi, çeviri ekibinin işi daha yeni başlamıştı.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Google Blog Araması

  15 09 2005

  Blog modası gerçekten uçuşa geçti. Peki, blog yazarlarının neler hakkında yazdığını nasıl öğreneceksiniz? Nerede barındırıldıklarına veya yazıldıklarına bakmaksızın pek çok dildeki blog'dan Google hızında arama sonuçları sağlayan Google Blog Araması'nı hizmete sunduk. Konuya, URL'ye veya anahtar kelimeye göre arama yapabilir ya da aramanızı belirli blog'larla ya da tarih aralıklarıyla sınırlandırabilirsiniz.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Milyarlarca Google araması. Bir yıl. Zeitgeist bu aramaları süzüp 1 yılın özet görüntüsünü oluşturuyor. İşte yılın en popüler 10 araması:

  1. Myspace
  2. Ares
  3. Baidu
  4. wikipedia
  5. orkut
  6. iTunes
  7. Sky News
  8. World of Warcraft
  9. Green Day
  10. Leonardo da Vinci
 • Google Finans

  21 03 2006

  Kamu şirketleri veya özel şirketler ve yatırım fonlarıyla ilgili iş ve finans bilgilerine hızlı ve kolay erişim sağlayarak paranıza yön vermenize yardımcı oluyoruz. Google Finans'ta etkileşimli tablolar, şirket adına veya hisse senedi sembolüne göre şirket arama özelliği, Google Haberler'den alınmış ve konuya göre gruplanmış hikayeler, Google Blog Araması'ndan güncel blog yayınları, konulara göre tartışma grupları ve finansal bilgilerinizi takip için kolay kullanılan portföyler bulunur.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Google Eğilimler

  10 05 2006

  Tamamen sizinle ilgili. Google Arama Trendleri ile, kendi favori konularınızla dünyanın ne kadar ilgilendiğini görebilirsiniz. En fazla beş konu girebilir ve Google'da zaman içinde ne kadar sık arandıklarını görebilirsiniz. Google Eğilimler ayrıca ilgilendiğiniz konuların Google Haberler hikayelerinde ne kadar sık göründüğünü ve en sık hangi coğrafi bölgelerde arandıklarını da gösterir.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Google Özel Arama

  23 10 2006

  Google'dan daha mı iyi? Neden olmasın? Google Özel Arama Motoru, blog yazarlarına ve web sitesi sahiplerine kendilerinin ve kullanıcılarının belirli ihtiyaçlarına göre uyarlanmış arama motoru oluşturma olanağı sağlar.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Patent Araması

  14 12 2006

  Google Patent Araması'nın beta sürümü ile, yapıştırıcı bant, kontakt lens gibi her gün kullanılan ürünlerin arkasındaki hikayeleri öğrenebilir veya muhtemelen asla bilmediğiniz binlerce icat hakkında bilgi bulabilirsiniz. Google Patent, 7 milyondan fazla ABD patentini tam metni ve çizimleriyle aramanıza olanak verir.

  Daha fazla bilgi edinin

 • 2006 neyin yılıydı? Zeitgeist yılın Google arama sorgularını araştırarak bu soruyu yanıtlamaya cesaret ediyor. İşte 2006'nın en popüler aramaları:

  1. bebo
  2. myspace
  3. dünya kupası
  4. metacafe
  5. radioblog
  6. wikipedia
  7. video
  8. rebelde
  9. mininova
  10. wiki
 • Evrensel Arama

  16 05 2007

  Artık hepsi bir arada. Searchology etkinliğimizde, tüm içerik kaynaklarında (Web, resimler, haberler, haritalar, yerel bilgiler, video, kitaplar) arama yapmanın ve alaka düzeyine göre sıralanmış tümleşik sonuçlar sağlamanın bir yolunu oluşturarak evrensel aramaya bir adım daha yaklaştığımızı duyurduk.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Milyarlarca Google arama sorgusunu bir araya getirmeye dayalı 2007 ruhunu yakalıyoruz. İşte ABD'de en hızlı yükselen 10 sorgu:

  1. iphone
  2. webkinz
  3. tmz
  4. transformers
  5. youtube
  6. club penguin
  7. myspace
  8. heroes
  9. facebook
  10. anna nicole smith
 • Google Çeviri

  15 05 2008

  Google Çeviri'nin anında çevrimiçi çeviri mucizesi artık Bulgarca, Hırvatça, Çekçe, Danca, Fince, Hintçe, Norveççe, Lehçe, Romence ve İsveççe gibi desteklenen toplam 23 dili kapsamaktadır. Odlično!

  Daha fazla bilgi edinin

 • Doodle 4 Google 2008

  21 05 2008

  Çevrimiçi milyonlarca seçmen bu yılki Doodle 4 Google Yarışması için en iyi doodle'ı Castro Valley'den (Kaliforniya) altıncı sınıf öğrencisi Grace Moon'un gönderdiğine karar verdi.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Google Site Arama

  03 06 2008

  Google Site Arama hizmetinin yayına girmesiyle, site sahipleri web sitelerinde Google teknolojisiyle arama yapılmasını sağlama imkanına kavuştu.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Knol

  23 07 2008

  Uzmanların Web'de yazı yazıp bilgi paylaşmalarını çok daha kolaylaştıran Knol adında yeni bir hizmet başlattık. Yazarlar bir konu hakkında yetkin makaleler (knol) yayınlayıp, bilgilerini herkesle paylaşabilirler. Her knol, belirli bir yazarı veya yazarları tanımladığından okuyucular makaleleri kimin yazdığını net şekilde bilebilir, knol'ü yorumlayabilir, oy verebilir veya gözden geçirebilirler. Okuyucular, "denetimli ortak çalışma" adlı yeni özelliği kullanarak knol'e doğrudan katkıda bulunabilirler. Daha sonra yazar, önerileri dikkate alıp almayacağına karar verebilir.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Arama Dizini

  25 07 2008

  Web ne kadar büyük? Bağlantıları işlemek için kullandığımız dizin oluşturma sistemimiz Google'ın 1 trilyon farklı URL'ye ulaştığını göstermektedir, bireysel Web sayfaları ise her gün birkaç milyar sayfa artıyor.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Google Suggest

  25 08 2008

  Google Suggest'i kullanıma sunduk. Arama sorgularını formüle etmenize, yazım hatalarını ve tuş vuruşlarını azaltmanıza yardımcı olan Google Suggest, her defasında anlık önerilerde bulunarak İnternet kullanıcılarının yazmak için harcadıkları binlerce saatten tasarruf etmesini sağlıyor.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Google Chrome Tarayıcı

  02 09 2008

  Yeni bir açık kaynak Web tarayıcısı olan Google Chrome'u hizmete sunduk. Hızlı ve güvenlidir; sevdiğiniz Google hizmetlerine (Gmail, Google Haritalar ve Google Dokümanlar) her zamankinden daha kolay erişmenizi sağlar. Google Chrome Web adresleri ve aramaları için tek kutu, basitleştirilmiş indirme yöneticisi ve tarama deneyiminizi maksimum düzeye getirecek bir arayüz gibi yeni ve benzersiz özellikler de sunuyor.

 • Google'ın 10. Doğum Günü

  02 09 2008

  Zaman çok çabuk geçiyor -- Google’ın 10. doğum günü.

 • Proje 10^100

  24 09 2008

  10. doğum günümüzü kutlama etkinliklerinin bir parçası olarak, olabildiğince çok insana yardım edecek fikirler tasarlamak üzere bir çağrı ve o fikirlerden en iyilerini hayata geçirme programı olan Proje 10^100'ü (“on üzeri yüz”) sunduk. Bu projeleri başlatmak için 10 milyon Dolar yatırım yaptık ve kullanıcıları sevdikleri fikirlere oy vermeye davet ettik.

  Daha fazla bilgi edinin

 • 2008 ruhunu yansıtan en popüler sorgular:

  1. obama
  2. facebook
  3. att
  4. iphone
  5. youtube
  6. fox news
  7. palin
  8. beijing 2008
  9. david cook
  10. surf the channel
 • Google Çeviri

  26 02 2009

  Türkçe, Tay dili, Macarca, Estonca, Arnavutça, Maltaca ve Galiçyaca dillerinin de eklenmesiyle, Google Çeviri'nin artık İnternet kullanıcıları tarafından kullanılan dillerin %98'ini kapsayan 41 dil arasında otomatik çeviri yaptığını duyurduk.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Google Profiller

  21 04 2009

  Başkalarının sizi aradığında bulacağı bilgileri daha iyi kontrol etmenize olanak tanıyan Google Profiller'i sunduk. Google Profiller, ada göre arama yapıldığında ABD arama sayfalarımızın alt tarafında görünür.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Google Arama Seçenekleri

  12 05 2009

  Web araması daha iyi ve daha kişiselleştirilmiş olabilir mi? Her zaman. Bu nedenle, arama sonuçlarının solunda bir araç paneli olan ve sonuçlarınız üzerinde daha ileri düzey kontrol imkanı veren Arama Seçenekleri'ni kullanıma sunduk.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Doodle 4 Google 2009

  20 05 2009

  Binlerce öğrenci katıldı. 6 milyondan fazla çevrimiçi oy kullanıldı. San Antonio'dan (Teksas) altıncı sınıf öğrencisi Christin Engelberth, 2009 Doodle 4 Google Yarışmasını kazandı.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Google Çeviri

  31 08 2009

  Ne? Afrikaan, Beyaz Rusya, İzlanda, İrlanda, Makedonya, Malezya, Swahili, Galler veya Yidiş dili Google Çeviri tarafından desteklenmiyordu, öyle mi? Artık destekleniyor.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Sosyal Arama

  26 10 2009

  Google Labs'in yeni bir denemesi olan Sosyal Arama, Google arama sonuçlarınızı arkadaşlarınıza ve kişilerinize ait alakalı genel içeriklerle zenginleştiriyor ve onları arama sonuçlarınızın alt tarafında kolayca görülecek şekilde vurguluyor.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Google Hesap Özeti

  05 11 2009

  Yeni Google Hesap Özeti şeffaflık ve Google'la ilgili verilerinize ve bilgilerinize daha bütünlüklü bir bakış sağlar. Hesap Özeti, kullandığınız her ürünle ilgili verileri özetler ve tümü kolayca erişilen ve güvenli tek bir yerde bulunan kişisel bilgileriniz ile ayarlarınızı kontrol edebilmeniz için doğrudan bağlantılar sunar.

  Daha fazla bilgi edinin

 • 2009 yılı neyle ilgiliydi? Bu yılın Zeitgeist'ı milyarlarca Google arama sorgusunun ruhunu yansıtıyor. İşte yılın en popüler sorguları:

  1. twitter
  2. michael jackson
  3. facebook
  4. hulu
  5. hi5
  6. glee
  7. paranormal activity
  8. natasha richardson
  9. farrah fawcett
  10. lady gaga
 • Google Goggles

  07 12 2009

  Android telefonlar için tasarlanmış olan ve kelime yazmak yerine fotoğraf çekerek Web'de arama yapmanıza olanak veren yeni bir görsel arama uygulaması Google Goggles'ı hizmete sunduk. Bir yerin, işaretin, logonun, kitap kapağının veya sanat eserinin fotoğrafını çekin ve fotoğrafınızı arama sonuçlarında arayın. İşletme bilgileri için telefonunuzu bir mağazaya doğru tutmanız yeterli olacaktır, Goggles telefonun GPS ve pusulasını kullanarak hemen işletmenin adını size gösterir.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Gerçek Zamanlı Arama

  07 12 2009

  Yeni Gerçek Zamanlı Arama özelliğimiz sayesinde, arama yapmanızdan birkaç saniye önce yayınlanan haber manşetleri, blog yayınları, Twitter gibi popüler sitelerdeki kişilerden gelen güncellemeler ile, arama sonuçlarınız her zaman güncel olur.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Sir Isaac Newton'ın Doğum Günü

  04 01 2010

  Sir Isaac Newton'ın 368. doğum günü anısına, ilk etkileşimli Doodle'ımızı hazırladık.

 • Paris Aşkı

  07 02 2010

  Arama terimleri sayesinde hayat bulan bir aşk hikayesinin anlatıldığı ilk Super Bowl reklamımızı yayınladık. Bu reklam, arama eyleminin arkasındaki insanca merakı selamlamak için yapılan sayısız videodan biriydi.

 • Topeka

  01 04 2010

  Deneysel fiber ağımızın kullanıma girmesinden dolayı adını Google olarak değiştiren Topeka (Kansas) şehrine ithafen, 1 Nisan Şakası olarak adımızı Topeka olarak değiştirdik.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Arama Sonuçları'nda yeni görünüm

  05 05 2010

  Sol tarafta, en uygun arama araçlarını ve sorgunuzla ilgili ince ayarları bir araya getiren yeni bir panelle, arama sonuçları sayfamızda yepyeni bir görünüme geçtik. Artık Kitaplar, Görseller ve Haberler gibi farklı sonuç türleri arasında geçiş yapabilir veya sonuçların kapsamını zamana ya da konuya göre daraltabilirsiniz. Sol panelin alt tarafında bulunan yeni “Farklı bir şey” özelliği sorgunuzla ilgili başka konuları bulmanıza yardımcı olur.

  Daha fazla bilgi edinin

 • PAC-MAN Doodle'ı

  21 05 2010

  PAC-MAN’in 30. doğum gününü kutlamak üzere 256 düzeyli nokta yeme eğlencesini ve Bayan PAC-MAN'i içeren ilk oynanabilir doodle'ı ürettik. Çok popüler olduğundan ona daimi bir yer ayırmaya karar verdik.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Doodle 4 Google 2010

  26 05 2010

  33.000'den fazla öğrencinin katılımının ve milyonlarca çevrimiçi kullanıcı oyunun ardından Google 2010 Doodle Yarışması'nı El Dorado Springs'ten (Missouri) üçüncü sınıf öğrencisi Makenzie Melton'ın kazandığını duyurduk.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Google.com'u Kişiselleştirin

  02 06 2010

  Arka plan resmini özelleştirmenize olanak veren Google.com ana sayfa kişiselleştirme özelliğini başlattık.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Caffeine

  08 06 2010

  Web aramalarında, en son kullandığımız dizine göre %50 oranda daha yeni sonuçlar sağlayacak olan ve şimdiye kadar sunduğumuz en büyük Web içeriği koleksiyonunu içeren yeni dizin oluşturma sistemimiz Caffeine'i hizmete sunduk.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Gerçek Zamanlı Arama

  26 08 2010

  Gerçek Zamanlı Arama özelliğine, gerçek zamanlı sonuçları keşfetmek ve ince ayar yapmak için kullanılacak daha fazla araç içeren, yeni ve bağımsız bir ana sayfa hazırladık.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Buckyball Doodle

  04 09 2010

  Etkileşimli doodle'ımız Buckyball'un 25. yıldönümünü kutladı.

 • Tanecik Doodle'ı

  06 09 2010

  Google Anında Arama özelliğinin habercisi olan bu hızlı, eğlenceli ve etkileşimli doodle'ı (tam da arama işlemlerinin olmasını istediğimiz gibi!) yayınladık.

 • Google Anında Arama

  08 09 2010

  Arama sonuçlarını siz arama terimini yazarken gösteren yeni arama özelliği olan Google Anında Arama'yı hizmete sunduk. Artık arama teriminizi yazmayı bitirmenize, hatta sonuçları almak için “Ara” düğmesine basmanıza dahi gerek yok. Arama terimlerinizi daha iyi formüle etmenize yardımcı olacak önerilen kelimeleri kullanabilir ve sonuçlar istediğiniz terimle eşleşene kadar aramanızı çok hızlı şekilde uyarlayabilirsiniz.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Şeffaflık Raporu

  20 09 2010

  Etkileşimli şeffaflık raporumuz, kullanıcılar hakkında aldığımız hükümet sorgularını ve içeriği kaldırma veya sansür uygulama taleplerini görmenize olanak verir.

  Daha fazla bilgi edinin

 • John Lennon Doodle

  09 10 2010

  Bunu hayal edin: John Lennon'un 70. doğum gününü kutlayan animasyonlu bir doodle.

 • Mutlu yıllar!

  16 10 2010

  John Lennon, Norman Rockwell, Isaac Newton ve şimdi siz. Google profilinize doğum tarihinizi eklediğinizde, özel gününüzde Google ana sayfasında sadece size özel bir doodle görüntülenir (ancak bunu görmeniz için oturum açmış olmanız gerekir).

 • Reh Arama

  27 10 2010

  Tüm dünyadaki yerlerle ilgili bilgileri düzenleyen yeni bir yerel arama türü olan Rehber Arama özelliğini kullanıma sunduk. Artık yerel bilgiler aradığınızda, nereye gideceğinize kolayca karar verebilmeniz için ilgili yerlerin listesini kırmızı iğnelerle işaretli olarak görürsünüz. Rehber Arama ayrıca tek bir sonuç sayfasında daha alakalı bağlantılar ve daha fazla bilgi için başka sayfaların bağlantılarını da sağlayarak, aradığınız yeri daha hızlı bulmanıza yardımcı olur.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Anında Önizleme

  09 11 2010

  Aradığınız sonucu hızla seçmenize yardımcı olmak amacıyla sayfada arama teriminizi vurgulayan metin balonları ile her seçeneğin Web'deki anlık görüntüsünü gösteren ve arama sonuçlarının görsel bir önizlemesi olan Anında Önizleme özelliğini başlattık. Sonuçlarınızda büyüteci bir defa tıklayarak ilgili Web sayfasının anında önizlemesini görebilirsiniz. Anında Önizleme'yi etkinleştirdikten sonra, başka bir sonucun üzerine gelip ona ilişkin farklı bir önizlemeyi görürsünüz.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Canlı NBA Sonuçları

  03 12 2010

  NBA.com ile beraber çekim yapıyor, skorları kaydediyoruz; maç skorlarını, zaman çizelgelerini, mevkileri, canlı güncelleme bağlantılarını, oyun önizlemelerini ve özetleri arama sonuçlarınızda gerçek zamanlı olarak veriyoruz.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Mobil cihazlar için Rehber Arama

  03 12 2010

  Artık mobil cihazlarda da kullanılabilen Rehber Arama işlevi, akıllı telefonunuzda [müzeler İstanbul] araması yapmanıza ve Topkapı Müzesi ile ilgili Web sonuçlarını, açıklamalar ve yorumlarla birlikte, düzenli bir grup halinde almanıza olanak veriyor.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Chrome Web Mağazası

  07 12 2010

  Google Chrome için binlerce uygulama, uzantı ve temayı keşfedebileceğiniz çevrimiçi bir alışveriş yeri olan Chrome Web Mağazası'nı açtık. İçinde arama yapabilir, kategorilere ve bireysel öğe sayfalarına göz atabilir, yorumları ve kullanıcı oylarını görüp katkıda bulunabilirsiniz. Birden fazla bilgisayar kullanıyorsanız, tarayıcı senkronizasyonu ile uygulamalarınızı, uzantılarınızı ve temalarınızı tüm bilgisayarlarınız arasında senkronize edebilirsiniz.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Zeitgeist 2010

  09 12 2010

  Milyarlarca Google arama sorgusunu bir araya getirerek 2010 ruhunu yakaladık. Eğilimleri, Etkinlikleri ve 2010 özet videosunu keşfedin. İşte yılın en popüler 10 araması:

  1. chatroulette
  2. ipad
  3. justin bieber
  4. nicki minaj
  5. friv
  6. myxer
  7. katy perry
  8. twitter
  9. gamezer
  10. facebook
 • Mobil cihazlar için Google Anında Arama

  10 12 2010

  Web'de herkese ışık hızında arama sonuçları sunmak üzere, dünyada 40 ülkede ve 28'den fazla dilde, mobil cihazlar için Google Anında Arama beta sürümünü kullanıma sunduk.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Sosyal Arama Güncellemesi

  17 02 2011

  Sosyal Arama ile ilgili güncellemeleri duyurduk: Google hesabınızda oturum açtığınızda, artık Twitter, Flickr, Blogger ve diğer genel sitelerde bağlandığınız kişilerle ilgili sonuçları ve bağlantıları arama sonuçları sayfasına eklenmiş olarak görebilir ve paylaşabilirsiniz. Bu bilgileri paylaşan veya yayınlayan kişilerin adları ve profil fotoğrafları sonuçların alt kısmında görünür.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Yemek Tarifi Görünümü

  24 02 2011

  Arama sonuçlarınızı sadece yemek tariflerine özel arama yapabilmeniz ve doğru tarifi seçmek üzere belirgin şekilde işaretlenmiş kullanıcı oyları, yemek malzemeleri ve resimleri kullanabilmeniz için Yemek Tarifi görünümünü kullanıma sunduk. Ayrıca [damla çikolatalı kurabiye] gibi belirli yemek tariflerini, [çilek] gibi daha açık uçlu konuları arayabilir, hatta bir bayram veya özel gün yemeği gibi yemeklerin tariflerini de (örneğin, [aşure]) bulabilirsiniz. Yemek Tarifi Görünümü için arama sonuçları sayfasının sol panelindeki “Yemek Tarifleri” bağlantısını tıklayın.

 • Google Profiller Geliştirildi

  02 03 2011

  Google Profiller'e yeni bir görünüm ve tarz getirerek herkese açık profilinizi daha kolay kontrol edip zenginleştirebilmenizin yolunu açtık. profiles.google.com adresine giderek dünyanın sizi tam da istediğiniz gibi görmesini sağlayacak bir profil oluşturabilirsiniz.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Mobil cihazlar için Anında Önizlemeler

  08 03 2011

  Mobil cihazlar için Anında Önizleme özelliğini kullanıma sunduk. Anında Önizleme'nin masaüstü sürümüne benziyor ve doğru sonucu daha hızlı seçmenize olanak sağlamak için Web sayfası anlık görüntülerini kullanarak arama sonuçlarını görsel olarak karşılaştırmanıza olanak veriyor.

  Daha fazla bilgi edinin

 • +1 Düğmesi

  30 03 2011

  "Bu çok hoş" veya "buna bir göz atın" gibi önerilerin bir tür kısayolu olan +1 düğmesini kullanıma sunduk. Arkadaşlarınızın, kişilerinizin ve Web'deki diğer kişilerin Google aramasında en iyi içerikleri bulmalarına yardımcı olmak için +1 düğmesini tıklayın. +1'ler ilgilendiğiniz konulardaki doğru önerileri tam istediğiniz zaman arama sonuçlarınızda göstererek de size yardımcı olabilir.

 • Charlie Chaplin Doodle'ı

  15 04 2011

  Sir Charles Spencer Chaplin'in 122. doğum günü anısına, ilk canlı etkinlik video doodle'ımızı oluşturduk.

  Hemen izleyin

 • Sıralama özelliğiyle Google Görseller

  09 05 2011

  Kullanıcıların Google Görseller'de konuya göre sıralama yapmalarına olanak sağladık. Artık sadece konulara görsel olarak göz atmakla kalmayacak, sonuçları anında düzenlemek üzere sol paneldeki Konuya göre sırala'yı tıklayarak aradığınız belirli resmi de bulabileceksiniz.

  Daha fazla bilgi edinin

 • Les Paul'ün 96. Doğum Günü

  09 06 2011

  Bu etkileşimli doodle ile çevrimiçi gitar becerilerinizi ölçün..

 • Hızlı Sayfalar

  14 06 2011

  Kullanıcıların, istedikleri arama sonuçlarına çok hızlı şekilde, hatta bazen anında ulaşmalarına yardımcı olmak için tasarladığımız yeni bir özellik olan Hızlı Sayfalar'ı sunduk! Hızlı Sayfalar özelliği, Chrome'a eklediğimiz önceden görüntüleme teknolojisi ile hayata geçirilen ve Web araması yapıldığında aramanıza ilişkin hangi sonucun en iyi yanıt olduğundan emin olduğumuzda akıllı şekilde tetiklenen bir özelliktir.

 • Sesli Arama

  14 06 2011

  Sesli arama özelliğini ilk defa bilgisayarlarda sunuyoruz. Yazmak yerine, mikrofon simgesini tıklayıp sorgunuzu sesli olarak söyleyebilir ve aradığınızı bu şekilde bulabilirsiniz. Merak ettiğiniz her şey (hava durumu, sinema saatleri veya bolonez soslu mozarella tarifi gibi telaffuzunu tam olarak bilmediğiniz bir şey) - Söyleyebiliyorsanız arayabilirsiniz.

 • Görselle Arama

  14 06 2011

  Görselle arama olanağını kullanıma sunduk. Artık hem kendi fotoğraflarınızı hem de Web'deki resimleri kullanarak Google'da arama yapabilirsiniz. Görselle arama yaptığınızda, o resmin ve benzer resimlerin Web'de nerelerde göründüğünü gösteren sonuçlar bulursunuz. İlgili resmi içeren Web sayfalarını gösteririz veya aynı resmi farklı boyutlarda veya çözünürlüklerde buluruz.

 • Uçuş Arama

  13 09 2011

  Seyahat seçeneklerini keşfetmeniz ve seyahatinizi planlamanız için yeni bir araç olan Uçuş Arama özelliğini başlattık. Uçuş Arama ile, kolay göz atılabilen ve uygun uçuşları içeren bir listeyi görebilirsiniz. Nereye seyahat edeceğinize henüz karar veremediniz mi? Uçuş Arama, seyahat seçeneklerinizi ve hedeflerinizi bulmanıza yardımcı olabilir. Bir kalkış şehri seçtikten sonra haritada dolaşarak çeşitli hedeflere yönelik bilet seçeneklerini bulabilirsiniz. Uçuş Arama hangi tarihlerde düşük fiyat uygulandığını da görmenize yardımcı olur.

  Daha fazla bilgi edinin

 • İlgili kullanıcılar ve sayfalar

  10 01 2012

  Hem aramanızla ilgili kişileri ve markaları bulmanıza hem de çevrelerinize ekleyerek onlara bağlanmanıza olanak veren, arama sonuçlarında ilgili kişiler ve sayfalar özelliğini kullanıma sunduk.

 • Aramada profiller

  10 01 2012

  Arama artı Sizin Dünyanız kapsamında aramada profilleri başlattık. Bu özellik, aramak istediğiniz kişilerin adlarını daha arama bölümüne yazdığınız sırada görüntülenen Google profillerine bakarak onları daha hızlı şekilde bulmanıza olanak verir. Kendi Google profilinizi oluşturup onu arama sonuçlarında görünür hale getirirseniz Google'ın sizinle en alakalı içeriği göstermesini sağlarsınız.

 • Kişisel sonuçlar

  10 01 2012

  Arama artı Sizin Dünyanız'ın bir özelliği olarak kişisel sonuçları kullanıma sunduk. Kişisel sonuçlar özelliği sayesinde, Web'den gelen sonuçlarla birlikte ilgili ipuçları, fotoğraflar ve arkadaşlarınızın yayınlarını da görürsünüz. Kişisel sonuçlar, yalnızca size özel olduğunu anlamanız için bir simge ile işaretlenir. Bu sonuçlar kişisel ve özeldir; onları görebilmek için Google'da oturum açmış olmanız gerekir.

 1. 1997
  • Google Arama başlatıldı

   Google Arama başlatıldı

 2. 1998
  • İlk Doodle

   İlk Doodle

 3. 2000
  • Diller

   Diller

  • Arama Dizini

   Arama Dizini

  • Diller

   Diller

  • Google Araç Çubuğu

   Google Araç Çubuğu

 4. 2001
  • Diller

   Diller

  • Google Görsel Arama

   Google Görsel Arama

  • Arama Dizini

   Arama Dizini

  • Zeitgeist 2001

   Zeitgeist 2001

 5. 2002
  • Google Haberler

   Google Haberler

  • Zeitgeist 2002

   Zeitgeist 2002

  • Froogle

   Froogle

 6. 2003
  • Zeitgeist 2003

   Zeitgeist 2003

 7. 2004
  • Arama Dizini

   Arama Dizini

  • Gmail

   Gmail

  • Mobil cihazlar için SMS Arama

   Mobil cihazlar için SMS Arama

  • Google Akademik

   Google Akademik

  • Google Desktop Araması

   Google Desktop Araması

  • Arama Dizini

   Arama Dizini

  • Google Kitap Arama

   Google Kitap Arama

  • Zeitgeist 2004

   Zeitgeist 2004

 8. 2005
  • Google Video

   Google Video

  • Görsel Arama Dizini

   Görsel Arama Dizini

  • iGoogle

   iGoogle

  • Google Çeviri

   Google Çeviri

  • Google Blog Araması

   Google Blog Araması

  • Zeitgeist 2005

   Zeitgeist 2005

 9. 2006
  • Google Finans

   Google Finans

  • Google Eğilimler

   Google Eğilimler

  • Google Özel Arama

   Google Özel Arama

  • Patent Araması

   Patent Araması

  • Zeitgeist 2006

   Zeitgeist 2006

 10. 2007
  • Evrensel Arama

   Evrensel Arama

  • Zeitgeist 2007

   Zeitgeist 2007

 11. 2008
  • Google Çeviri

   Google Çeviri

  • Doodle 4 Google 2008

   Doodle 4 Google 2008

  • Google Site Arama

   Google Site Arama

  • Knol

   Knol

  • Arama Dizini

   Arama Dizini

  • Google Suggest

   Google Suggest

  • Google Chrome Tarayıcı

   Google Chrome Tarayıcı

  • Google'ın 10. Doğum Günü

   Google'ın 10. Doğum Günü

  • Proje 10^100

   Proje 10^100

  • Zeitgeist 2008

   Zeitgeist 2008

 12. 2009
  • Google Çeviri

   Google Çeviri

  • Google Profiller

   Google Profiller

  • Google Arama Seçenekleri

   Google Arama Seçenekleri

  • Doodle 4 Google 2009

   Doodle 4 Google 2009

  • Google Çeviri

   Google Çeviri

  • Sosyal Arama

   Sosyal Arama

  • Google Hesap Özeti

   Google Hesap Özeti

  • Zeitgeist 2009

   Zeitgeist 2009

  • Google Goggles

   Google Goggles

  • Gerçek Zamanlı Arama

   Gerçek Zamanlı Arama

 13. 2010
  • Sir Isaac Newton'ın Doğum Günü

   Sir Isaac Newton'ın Doğum Günü

  • Paris Aşkı

   Paris Aşkı

  • Topeka

   Topeka

  • Arama Sonuçları'nda yeni görünüm

   Arama Sonuçları'nda yeni görünüm

  • PAC-MAN Doodle'ı

   PAC-MAN Doodle'ı

  • Doodle 4 Google 2010

   Doodle 4 Google 2010

  • Google.com'u Kişiselleştirin

   Google.com'u Kişiselleştirin

  • Caffeine

   Caffeine

  • Gerçek Zamanlı Arama

   Gerçek Zamanlı Arama

  • Buckyball Doodle

   Buckyball Doodle

  • Tanecik Doodle'ı

   Tanecik Doodle'ı

  • Google Anında Arama

   Google Anında Arama

  • Şeffaflık Raporu

   Şeffaflık Raporu

  • John Lennon Doodle

   John Lennon Doodle

  • Mutlu yıllar!

   Mutlu yıllar!

  • Reh Arama

   Reh Arama

  • Anında Önizleme

   Anında Önizleme

  • Canlı NBA Sonuçları

   Canlı NBA Sonuçları

  • Mobil cihazlar için Rehber Arama

   Mobil cihazlar için Rehber Arama

  • Chrome Web Mağazası

   Chrome Web Mağazası

  • Zeitgeist 2010

   Zeitgeist 2010

  • Mobil cihazlar için Google Anında Arama

   Mobil cihazlar için Google Anında Arama

 14. 2011
  • Sosyal Arama Güncellemesi

   Sosyal Arama Güncellemesi

  • Yemek Tarifi Görünümü

   Yemek Tarifi Görünümü

  • Google Profiller Geliştirildi

   Google Profiller Geliştirildi

  • Mobil cihazlar için Anında Önizlemeler

   Mobil cihazlar için Anında Önizlemeler

  • +1 Düğmesi

   +1 Düğmesi

  • Charlie Chaplin Doodle'ı

   Charlie Chaplin Doodle'ı

  • Sıralama özelliğiyle Google Görseller

   Sıralama özelliğiyle Google Görseller

  • Les Paul'ün 96. Doğum Günü

   Les Paul'ün 96. Doğum Günü

  • Hızlı Sayfalar

   Hızlı Sayfalar

  • Sesli Arama

   Sesli Arama

  • Görselle Arama

   Görselle Arama

  • Uçuş Arama

   Uçuş Arama

 15. 2012
  • İlgili kullanıcılar ve sayfalar

   İlgili kullanıcılar ve sayfalar

  • Aramada profiller

   Aramada profiller

  • Kişisel sonuçlar

   Kişisel sonuçlar